- Fotowoltaika, Środowisko
- 0 Comment
Wpływ fotowoltaiki na środowisko – co warto o tym wiedzieć?
Panele słoneczne są popularnym źródłem energii odnawialnej już nie tylko dla domów, ale także wielu firm. Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na ich instalację. Oprócz tego obserwujemy również wzrost liczby budowanych farm fotowoltaicznych, co oznacza dobrą wiadomość dla naszych portfeli – OZE pozwalają znacząco obniżyć koszty związane z wykorzystywaniem prądu. A co z planetą? Możesz zastanawiać się: czy panele fotowoltaiczne są szkodliwe dla środowiska? Ile CO2 wytwarzają panele fotowoltaiczne? Jak oddziałują na faunę i florę? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości.
Fotowoltaika a środowisko – pozytywny wpływ instalacji solarnych
Wraz z rosnącym zagrożeniem zmianą klimatu z powodu nadmiernej emisji dwutlenku węgla, coraz chętniej poszukujemy alternatywnych źródeł czystej energii, aby zastąpić tradycyjne paliwa kopalne. Energia słoneczna w wielu przypadkach to najlepszy wybór. Staje się nie tylko bardziej konkurencyjną cenowo alternatywą dla paliw kopalnych, ale przede wszystkim jest o wiele czystsza – ma minimalny wpływ na środowisko. Dlaczego fotowoltaika jest ekologiczna?
Mniejsze zużycie energii z sieci
Zapotrzebowanie na prąd, zwłaszcza w gospodarce, nieustannie rośnie. Ogniwa fotowoltaiczne wykorzystują energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej. Firmy, które inwestują w tego typu instalacje, w znaczny sposób ograniczają pobór prądu z sieci, więc elektrownie oparte o paliwa kopalne nie muszą produkować coraz większych ilości energii.
Brak emisji szkodliwych substancji
Wytwarzanie energii słonecznej nie wiąże się z emisją szkodliwych substancji do atmosfery. Korzystaniu z niej praktycznie nie towarzyszy uwalnianie gazów cieplarnianych, dwutlenku węgla, tlenków azotu czy dwutlenku siarki. Gleba również nie jest zanieczyszczana.
Jaki jest ślad węglowy paneli fotowoltaicznych? Szacuje się, że w przypadku produkcji 1 kWh energii za pomocą instalacji solarnej, emitowane jest do atmosfery ok. 50 gramów dwutlenku węgla. Natomiast tradycyjne źródła energii emitują tysiące kilogramów rocznie! Dzięki fotowoltaice możesz więc skutecznie zmniejszyć ślad węglowy przedsiębiorstwa nawet do 90% w ciągu jednego roku. W przypadku dużych firm pozytywny efekt ekologiczny będzie bardzo wyraźny.
Kradzież paneli fotowoltaicznych – jak się chronić?
Kiedy instalować fotowoltaikę? Podpowiadamy
Rekordowy wzrost cen energii w 2023 roku. Ile będzie kosztować 1 kWh?
Magazynowanie energii elektrycznej z fotowoltaiki – co warto wiedzieć?
Turbina wiatrowa czy fotowoltaika – w co zainwestować w 2022 roku?
Fotowoltaika w 2023 roku – czego możemy się spodziewać?
Koncesja na obrót energią elektryczną – co warto wiedzieć?
Farma fotowoltaiczna a odległość od budynków, lasu i drogi – przepisy, wskazania
Odnawialne zasoby
Najlepsze uzasadnienie dla twierdzącej odpowiedzi na pytanie: czy panele fotowoltaiczne są eko, to fakt, że energia słoneczna jest energią odnawialną. Trudno się z tym nie zgodzić. Słońce jest źródłem, które prawdopodobnie nigdy się nie wyczerpie – będzie można korzystać z niego przez setki lat. Natomiast paliwa kopalne są ograniczone, a wydobywając je, dodatkowo niszczymy planetę. Nawet woda, wykorzystywana np. w elektrowniach atomowych do chłodzenia reaktorów, musi być poddana skomplikowanej filtracji (zużywającej zasoby), by można było ponownie ją wykorzystać.
Łatwa konserwacja i trwałość
Proces produkcji paneli słonecznych nie jest doskonały, ale fakt, że działają one bardzo długo (nawet ponad 30 lat) i nie wymagają skomplikowanej konserwacji, to dobra wiadomość. Do czyszczenia ogniw wystarczy woda destylowana. Sama utylizacja paneli fotowoltaicznych również jest przyjazna środowisku – większość komponentów instalacji można poddać recyklingowi, odzyskując ponad 90% surowców. Konwencjonalne metody produkcji energii wymagają stosunkowo regularnej wymiany podzespołów, przez co wytwarza się wiele nieprzyjaznych dla środowiska odpadów, a także zwiększa zapotrzebowanie na produkcję nowych części.
Bezpieczeństwo dla fauny i flory
Odpowiadając na pytanie, jak fotowoltaika wpływa na środowisko, warto wspomnieć również o oddziaływaniu instalacji na zwierzęta, rośliny czy glebę. Dobrze zaplanowana i zamontowana instalacja nie będzie negatywnie oddziaływać na przyrodę, np. nie zniszczy siedlisk lęgowych. Co istotne, po usunięciu z danego terenu całego systemu, ziemię będzie można bez obaw wykorzystać – grunt zachowa swoją jakość. Sama praca paneli słonecznych nie emituje również żadnych uciążliwych dźwięków.
Fotowoltaika a środowisko – negatywny wpływ instalacji solarnych
Korzystanie z paneli słonecznych ma także kilka wad związanych z oddziaływaniem na środowisko. Przede wszystkim farma słoneczna zazwyczaj zajmuje dużą powierzchnię terenu. Można jednak spróbować zminimalizować tę negatywną cechę, umieszczając instalacje np. na terenach poprzemysłowych, które i tak nie zostaną wykorzystane na cele rolnicze. Warto pamiętać, że na obszarach objętych formami ochrony przyrody duża farma fotowoltaiczna wymaga decyzji środowiskowej.
Negatywną pod względem oddziaływania na środowisko cechą instalacji słonecznych może być również fakt, że proces produkcyjny komponentów do fotowoltaiki nie jest w 100% ekologiczny. Przy wytwarzaniu monokrystalicznych ogniw słonecznych powstają odpady krzemowe. Natomiast ogniwa cienkowarstwowe zawierają niewielkie ilości toksycznych materiałów, które nieodpowiednio zabezpieczone mogą powodować szkody dla środowiska. Na szczęście dziś większość producentów dba o to, by komponenty do instalacji fotowoltaicznych były wysokiej jakości, a utylizacja paneli przebiegała w sposób zgodny z przepisami i pozwalający poddać recyklingowi wykorzystany materiał.