pkf s.a. logotyp classic

Turbina wiatrowa czy fotowoltaika – w co zainwestować w 2022 roku?

15 lipca, 2022

Turbina wiatrowa czy fotowoltaika – w co zainwestować w 2022 roku?

Wśród różnych rodzajów odnawialnych źródeł energii, to energia wiatrowa i energia słoneczna są najpopularniejszymi alternatywami dla paliw kopalnych. Odgrywają znaczącą rolę w zmniejszaniu naszej zależności od dostawców prądu, a także pozwalają ograniczyć negatywny wpływ na środowisko. Sprzęt do pozyskiwania energii słonecznej oraz wiatrowej to panele fotowoltaiczne i turbiny wiatrowe. Wielu właścicieli firm, planujących inwestycję w OZE, zastanawia się co lepsze – fotowoltaika czy wiatraki? Pokazujemy wady i zalety poszczególnych rozwiązań, podpowiadając Ci, w co warto zainwestować w 2022 roku.

Zasady działania turbin wiatrowych i fotowoltaiki – podstawowe informacje

Wiesz pewnie co to turbina wiatrowa czy instalacja fotowoltaiczna, ale warto krótko opisać, w jaki sposób oba te systemy produkują energię elektryczną. Zacznijmy od drugiego z wymienionych źródeł OZE – energia słoneczna to promieniowanie słoneczne, które dociera do Ziemi. Kiedy światło słoneczne pada na ogniwa fotowoltaiczne wewnątrz paneli solarnych, ogniwa te przekształcają promieniowanie w energię elektryczną, zasilająca np. maszyny w Twojej firmie.

Jak wytwarzana jest energia wiatrowa? Co ciekawe, wiatr to pod pewnymi technicznymi względami forma energii słonecznej. Kiedy promieniowanie słoneczne ogrzewa nierówną powierzchnię Ziemi, gorące powietrze unosi się, a chłodne powietrze osiada. Ta różnica w ciśnieniu atmosferycznym tworzy wiatr, kinetyczną (opartą na ruchu) formę energii. Podmuchy wiatru obracają łopaty turbiny, która generuje moc mechaniczną, przekształcaną następnie w energię elektryczną.

Wady i zalety fotowoltaiki – czy energia słoneczna to wciąż dobry wybór?

Słońce to ogromne źródło energii. Szacuje się, że tylko 18 słonecznych dni na naszej planecie może wygenerować taki ładunek energetyczny, jaki zmagazynowano w rezerwach ropy naftowej, węgla i gazu ziemnego. Dlatego też panele fotowoltaiczne są tak chętnie wybierane przez osoby prywatne oraz przedsiębiorców. Wydajność to jednak nie jedyna ich zaleta.

Energia słoneczna zapewnia bardziej przewidywalną produkcję energetyczną niż energia wiatrowa – liczbę godzin słonecznych łatwiej oszacować niż siłę wiatru. W przeciwieństwie do turbin wiatrowych panele słoneczne mogą być także instalowane bliżej miejsc zamieszkania, ponieważ nie generują hałasu. Możesz je montować na dachach lub ścianach budynków, a także na gruncie, który trudno zagospodarować w jakikolwiek efektywny sposób. Podobnie jak inne odnawialne źródła energii, energia słoneczna jest bezpieczna dla środowiska.

Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie: turbina wiatrowa czy instalacja fotowoltaiczna, na pewno istotna będzie dla Ciebie kwestia kosztów. Ceny paneli słonecznych w ostatnich latach spadły – systemy solarne są dziś przystępne cenowo dla szerokiego grona osób prywatnych czy właścicieli małych firm. Odpowiednio zaprojektowana instalacja z dobrych komponentów może zagwarantować szybki zwrot z inwestycji, zwłaszcza jeśli jej realizacja wiązała się z uzyskaniem dofinansowania np. z programów rządowych. Ważne będą również niskie koszty utrzymania – panele słoneczne zwykle wytrzymują do 30 lat, nie są wysoce awaryjne i nie trzeba przeznaczać dużych środków na ich konserwację.

Wśród najważniejszych wad paneli fotowoltaicznych należy wymienić przede wszystkim zależność od pogody i dostępu do słońca. Skuteczność generowania energii spadnie w pochmurne lub deszczowe dni, ponadto energia słoneczna nie będzie wytwarzana w nocy. Weź również pod uwagę fakt, że choć panele nie generują dużego hałasu i możesz instalować je np. bliżej budynków mieszkalnych, to jednak zajmują o wiele więcej powierzchni, niż turbina wiatrowa.

Elektrownia wiatrowa czy fotowoltaika – wady i zalety turbin wiatrowych?

Turbiny wiatrowe to nowoczesna wersja tradycyjnych wiatraków. Każda turbina składa się z czterech części: fundamentu, wieży, gondoli oraz łopat wirnika. Podobnie jak w przypadku paneli fotowoltaicznych, oczywistą zaletą energii wiatrowej jest jej odnawialność i brak emisji zanieczyszczeń do środowiska. Turbiny zajmują mniej miejsca niż panele, ale nie mogą być umieszczane tak blisko terenów mieszkalnych. Warto również podkreślić, że energia wiatrowa produkowana jest nie tylko w dzień, ale i w nocy, kiedy instalacja fotowoltaiczna nie funkcjonuje.

Na pewno zastanawiasz się, jakie wady ma energia wiatrowa. Tutaj przede wszystkim należy wskazać na bardzo wysoki koszt zrealizowania takiej inwestycji oraz większe koszty konserwacji turbin w porównaniu do opisywanych wcześniej paneli. Turbiny są również niebezpieczne dla zwierząt, zwłaszcza ptaków i nietoperzy, a także generują hałas. Wreszcie – wiatr jest bardzo nieprzewidywalnym źródłem energii. Na terenie, znajdującym się w zagłębieniu może się nie sprawdzać.

Co lepsze fotowoltaika czy wiatraki?

Rozstrzygając kwestię tego, na co warto postawić w 2022 roku – turbinę wiatrową czy instalację fotowoltaiczną – w większości przypadków wskazać należy na energię słoneczną. Panele wciąż są rozwiązaniem najbardziej optymalnym pod kątem kosztów oraz wydajności, a ich montaż i utrzymanie w dobrym stanie sprawia mniej problemów. Jeśli jednak zastanawiasz się nad inwestycją w OZE, nie skreślaj już na samym początku turbin wiatrowych. Przeanalizuj aktualne przepisy prawa pod kątem prowadzonej przez Ciebie działalności, porównaj ceny poszczególnych instalacji i sięgnij opinii specjalistów. Być może w Twoim przypadku to wiatr okaże się korzystniejszym wyborem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.