pkf s.a. logotyp classic

Blog Energetyczny PKF S.A.

ile kosztuje 1 kwh pradu 2021
3 września, 2021

Ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej w Polsce w 2021 roku? To pytanie zadają sobie zarówno osoby prywatne, jak i właściciele przedsiębiorstw.Wynika to nie tylko z chęci dokładniejszego oszacowania miesięcznych czy rocznych kosztów, ale także rosnących w naszym kraju średnich cen prądu. W tym artykule dowiesz się wszystkiego o cenach, taryfach i podwyżkach cen – zapraszamy do lektury.

Ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej w Polsce w 2021 roku?

Średnie ceny energii elektrycznej w Polsce w 2021 roku mieszczą się w granicach 0,69 zł a 0,78 zł za kWh. Na dokładną wartość ma wpływ kilka kwestii – przede wszystkim region naszego kraju oraz rodzaj taryfy lub dostawy. Jak się to przekłada na wydatki miesięczne oraz roczne? Przyjmuje się, że średnia polska rodzina licząca 3 osoby, zużywa rocznie około 1800 kWh energii elektrycznej. Przy obecnych cenach oznaczać to będzie łączny koszt w granicach 1242 zł – 1404 zł. Łatwo policzyć, że miesięczny rachunek za prąd wynosić będzie w takim wypadku średnio 103,50 zł – 117 zł. Oczywiście wielkość rodziny przekłada się na wielkość zużycia co może skutkować większymi rachunkami. Dla przykładu 4-osobowa rodzina – przyjmując, że zużywa ona 2100 kWh prądu rocznie, całkowity koszt energii wyniesie ją od 1449 zł do 1638 zł. W skali miesiąca jest to koszt rzędu 120,75 zł – 136,50 zł. Oczywiście są to sumy uśrednione, a zużycie prądu w jednych rodzinach może być większe, a w innych mniejsze. Warto więc indywidualnie, na podstawie dotychczasowych rachunków, policzyć zużycie energii, a następnie obliczyć jej koszt. 

ile pobiera pradu sprzet w domu

Jakie są rodzaje taryf w Polsce?

Wracając do kwestii czynników wpływających na koszt prądu. Jednym z najważniejszych są bez wątpienia taryfy prądu. Które z nich są najczęściej wybierane i czym się charakteryzują?

 • Taryfa G11. Nazywana jest stałą i cieszy się zdecydowanie największą popularnością. W tej taryfie cena prądu jest stała – zapłacisz więc tyle samo niezależnie od tego, czy korzystasz z energii rano, w godzinach popołudniowych czy nocą. Jest polecana przede wszystkim w tych domach, gdzie nie stosuje się ogrzewania na prąd.
 • Taryfa G12.Jest to taryfa dwustrefowa, w której ceny prądu są niższe lub wyższe w zależności od pory dnia. Najczęściej niższe ceny energii elektrycznej obowiązują w godzinach nocnych (od 6 do 22). W pozostałych są one wyższe, dlatego też jest to taryfa polecana gospodarstwom domowym, które korzystają z ogrzewania na prąd.
 • Taryfa G12w.Nazywana jest weekendową, ponieważ pozwala ona na korzystanie z tańszego prądu nie tylko poza godzinami szczytu (jak w G12), ale również w weekend (najczęściej od piątku wieczorem do poniedziałku rano).
rodzaje taryf w polsce

Jaka jest cena prądu w zależności od taryfy?

Wybór odpowiedniej taryfy jest bardzo ważne – niezależnie od tego, czy mówimy o prądzie dla domu czy firmy. Najprostszym rozwiązaniem jest taryfa G11, gdzie ceny prądu są takie same niezależnie od pory dnia – pozwala to łatwiej oszacować zużycie, jednak nie jest polecane osobom, które nie korzystają zbyt dużo z energii elektrycznej w dzień (np. z powodu pracy). Dla nich przeznaczone są taryfy G12 oraz G12w, które pozwalają zmniejszyć rachunki za prąd – w ich przypadku ceny energii elektrycznej będą niższe wieczorami, nocą i oczywiście w weekendy. Warto pamiętać, że taryfę możesz zmienić w każdej chwili (ale tylko raz w roku!). 

Aktualne ceny energii elektrycznej w zależności od dostawcy

Warto również zwrócić uwagę na to, że ceny energii elektrycznej mogą różnić się w zależności od dostawcy prądu. Do tych największych zaliczamy takie firmy, jak:

 • Energa,której ceny prądu w dużych miastach, takich jak Gdańsk wynoszą 0,78 zł za 1 kWh;
 • Enea, której ceny prądu w dużych miastach, takich jak Poznań czy Bydgoszcz wynoszą 0,69 zł za 1 kWh;
 • Tauron, którego ceny prądu w dużych miastach, takich jak Katowice czy Kraków wahają się od 0,70 zł do 0,75 zł za 1 kWh;
 • PGE,którego ceny prądu w dużych miastach, takich jak Łódź czy Białystok wynoszą 0,74 zł za 1 kWh.

Oczywiście ceny te uzależnione są zarówno od wybranych taryf, jak też regionów Polski, dlatego warto rozpatrywać je pod kątem swojego miejsca zamieszkania.

Cena energii elektrycznej – co się na nią składa?

Z czego wynikają ceny, jakie musimy płacić za energię elektryczną? Okazuje się, że wpływ na nie ma kilka czynników. Są to:

 • zużyta energia – jest to zapłata sprzedawcy prądu za to, że zakupił energię od elektrowni, a zasada jest w tym wypadku bardzo prosta – im więcej zużyjesz kWh energii, tym więcej zapłacisz;
 • dostarczenie prądu – jest to zapłata dla właściciela kabli i liczników za to, że płynie w nich prąd (oprócz ilości zużytego prądu, obowiązuje tutaj opłata abonamentowa);
 • opłaty państwowe, takie jak opłata mocowa, jakościowa czy kogeneracyjna;
 • dodatkowe usługi, w tym opłaty dodatkowe za e-fakturę czy ubezpieczenie.

koszty energii dla przedsiebiorstw

Ile kosztuje prąd w różnych regionach Polski?

To, gdzie mieszkasz, ma wpływ na to, ile płacisz za prąd. Dla przykładu – mieszkaniec Gdańska zapłaci rocznie średnio 1861 zł, Warszawy 1823 zł, a Poznania 1644 zł. Warto więc porównać oferty różnych operatorów i wybrać taką, która będzie dla Ciebie najkorzystniejsza – w różnych regionach Polski dostawcy prądu mogą oferować odmienne stawki.

Jak oszczędzać na prądzie przy pomocy fotowoltaiki?

Jeżeli chcesz uniezależnić się od zewnętrznych dostawców prądu, możesz zainwestować w fotowoltaikę – dzięki nowoczesnym panelom będziesz pozyskiwać energię elektryczną z promieniowania słonecznego i w ten sposób zaoszczędzisz nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Wystarczy tylko zainwestować w instalację dopasowaną do Twoich potrzeb oraz posiadanego obiektu – doborem odpowiednich rozwiązań zajmą się doświadczeni specjaliści.Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, zapraszamy do kontaktu z naszą firmą – zadbamy o to, abyś dzięki energii słonecznej płacił mniej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.