- Fotowoltaika, Farmy PV, Technologie
- 1 Comment
Inwestycje w odnawialne źródła energii budzą oczywiste zainteresowanie ze względu na wyzwania współczesnego świata. Dlatego trudno się dziwić, że największa farma fotowoltaiczna w Polsce 2021 znalazła się już na ustach całego regionu. Wyróżnia się swoją rozległością nie tylko na tle kraju, ale również całej Europy Środkowo-Wschodniej. A to z pewnością zasługuje na uwagę.
Farma fotowoltaiczna w Brudzewie – pomnik transformacji energetycznej
Projekt ruszył z inicjatywy Zygmunta Solorza, założyciela Grupy Polsat Plus i Stowarzyszenia Program Czysta Polska. To właśnie podmioty zrzeszone w tych instytucjach będą w dużej mierze korzystać z energii wytworzonej w największej farmie fotowoltaicznej w Polsce 2021.
Powstaje ona w Brudzewie, niewielkiej wsi w województwie wielkopolskim. Istnieje możliwość, że słyszeliście o niej z powodu kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Była ona czynna aż do lutego 2021 roku, kiedy to wydobyto ostatnią tonę nieodnawialnego źródła energii. Nie leżała odłogiem zbyt długo. Już 12 lutego 2021 r. rozpoczęto pierwsze prace na terenie kopalni w celu wzniesienia farmy fotowoltaicznej w Brudzewie. Instalacja modułów trwała od 12 kwietnia do 11 sierpnia. Budowa zakończyła się 19 sierpnia 2021 r., a niedawno, bo 26 października, inwestycja otrzymała tymczasowe pozwolenie na użytkowanie ION.
Nie tylko miejsce budowy jest symboliczne, ale też tempo prac sprawia ogromne wrażenie. Warto bowiem zaznaczyć, że do powstawania farmy zaangażowano górników, którzy byli zatrudnieni w kopalni odkrywkowej. Po przebranżowieniu znaleźli nowe miejsce pracy na farmie fotowoltaicznej w Brudzewie. Będą tam pracować także po jej uruchomieniu, przy różnorodnych projektach. To znakomity pomnik tego, jak przebiega w Polsce transformacja energetyczna.
Farma fotowoltaiczna w Brudzewie w liczbach
Opowieści o największej farmie fotowoltaicznej łatwiej zobrazować konkretami. Dlatego teraz przedstawimy liczby. Dzięki nim lepiej zrozumiecie skalę inwestycji, która naprawdę budzi wrażenie.
1) Farma składa się ze 155 554 modułów fotowoltaicznych, 306 inwerterów oraz 900 km kabli i światłowodów.
2) Każdy z modułów ma 455 Wp mocy.
3) Daje to łącznie 70 MWp.
4) Roczna produkcja mocy ma wynosić 68 188 MWh.
5) Ogrodzenie farmy z 16 wjazdami ma aż 12 km.
6) Na terenie wewnątrz ogrodzenia znajduje się 31 stacji transformatorowych.
7) Każda stacja cechuje się 2 MVA mocy.
8) Inwestycja zajmuje łącznie ok. 100 ha.
9) Dzięki farmie fotowoltaicznej w Brudzewie zmniejszy się krajową emisję CO2 o 56,7 tysięcy ton rocznie.
Wielomilionowa korzyść
Pewnie zastanawia was, ile można zaoszczędzić z pomocą tak rozległej elektrowni słonecznej. Kwestie finansowe nie pozostają żadną tajemnicą. Budżet inwestycji wynosił 188,9 mln zł. To poważna kwota, jednak zwróci się stosunkowo szybko. Farmy fotowoltaiczne w Polsce są bowiem bardzo opłacalnym przedsięwzięciem. Szacuje się, że projekt w Brudzewie przyniesie około 300 mln zł przychodów w ciągu 15 lat. Sprzedaż energii po stałej cenie ruszy już niebawem. Trzeba jednak mieć na uwadze, że od 2023 roku będzie ona indeksowana o roczny wskaźnik inflacji. Ostateczny wynik finansowy po 15 latach może więc różnić się od dzisiejszych przewidywań. Pewne jest zaś to, że wytworzona na farmie fotowoltaicznej w Brudzewie energia będzie konkurencyjna na tle pozostałych źródeł.
Zainwestuj we własną farmę fotowoltaiczną
Uważasz, że opisana farma fotowoltaiczna to znakomite rozwiązanie dla twojego biznesu? W takim razie nie mylisz się, a na dodatek nie musisz też daleko szukać profesjonalnego wykonawcy. Polska Korporacja Fotowoltaiczna S.A. zrealizuje równie zaawansowane i rozległe projekty. Przyjrzyj się naszej ofercie, a przekonasz się, że wszystko jest w zasięgu naszych możliwości.
W przyszłości będzie powstawać coraz więcej tego typu inwestycji. I z dużą dozą prawdopodobieństwa należy założyć, że pobiją kolejne rekordy. Może jeden z nich przypadnie w udziale twojej firmie? Wszystko jest możliwe z pomocą specjalistów w zakresie nowoczesnych farm fotowoltaicznych w Polsce.
1 Comment