- Bezpieczeństwo PPOŻ, Fotowoltaika
- 0 Comment
Na całym świecie kilka milionów gospodarstw domowych, przedsiębiorstw oraz instytucji publicznych korzysta z czystej i ekonomicznej energii z systemów fotowoltaicznych. Mimo to wciąż wiele osób wątpi w bezpieczeństwo instalacji solarnych i twierdzi, że mogą one powodować pożary. Na szczęście te obawy są bezpodstawne. Dobrze zaprojektowany oraz odpowiednio wykonany system fotowoltaiczny nie będzie stanowić żadnego zagrożenia. Mamy dla Was kilka wskazówek na temat tego, jak właściwie zadbać o bezpieczeństwo przeciwpożarowe instalacji PV.
Zabezpieczenie przeciwpożarowe instalacji fotowoltaicznej – o czym pamiętać?
Na początku warto zaznaczyć, że pożary spowodowane przez systemy PV są niezwykle rzadkie. Niezależne instytuty badawcze – m.in. TÜV Rheinland i Fraunhofer ISE wykazały, że pożary spowodowane przez instalacje fotowoltaiczne to mniej niż 0,016% wszystkich przypadków w Niemczech. Inne kraje, takie jak Wielka Brytania, Japonia, Holandia czy Australia, zgłaszają podobne liczby. Nie oznacza to jednak, że ryzyko zaprószenia ognia nie istnieje. Już na etapie projektowania systemu PV warto pamiętać o kilku istotnych zasadach.
Przede wszystkim do budowy instalacji fotowoltaicznej należy wykorzystywać wyłącznie sprawdzone, wysokiej jakości komponenty. Mowa tutaj nie tylko o panelach, ale także kablach czy inwerterach. Podzespoły powinny posiadać odpowiednie atesty i spełniać wymagane normy. Istotne jest również to, kto realizuje inwestycję. Warto stawiać na doświadczone firmy, które dokładają wszelkich starań, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo przeciwpożarowe instalacji PV. Wytyczne w zakresie projektowania i wykonania systemu solarnego często wskazują również m.in.: na konieczność montowania elementów instalacji z dala od łatwopalnych materiałów, zachowania odpowiednich odległości pomiędzy poszczególnymi komponentami oraz stosowania możliwe jak najmniejszej liczby połączeń DC.
Kiedy należy uzgodnić instalację PV z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń PPOŻ?
We wrześniu 2020 r. zmieniło się prawo budowlane. Według nowych zapisów wszystkie urządzenia fotowoltaiczne o nominalnej mocy elektrycznej, która przekracza 6,5 kW, muszą być uzgodnione z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń PPOŻ oraz zgłoszone organom Państwowej Straży Pożarnej. Uzgodnienie PPOŻ fotowoltaiki polega na konsultacji planu inwestycji z odpowiednim specjalistą, dostosowującym projekt do rodzaju instalacji i warunków miejsca budowy. Uzgadniane jest m.in. rozmieszczenie poszczególnych komponentów instalacji, rodzaj wykorzystanych podzespołów, stopień ich zabezpieczeń czy wyposażenie urządzeń w dodatkowe środki ochronne.
Samo zgłoszenie systemu PV odpowiednim organom Państwowej Straży Pożarnej nie jest skomplikowane. Wystarczy przygotować krótkie pisemne zawiadomienie z planem budynku, który uwzględnia lokalizację paneli, inwertera, rozłącznika prądu stałego, a także przebieg kabli DC, pozostających pod napięciem. Pismo przekazuje się jednostce właściwej miejscu realizowania inwestycji fotowoltaicznej.
Na zmiany w prawie zareagowało Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej, które przygotowało poradnik: „Bezpieczeństwo przeciwpożarowe instalacji PV – wytyczne w zakresie projektowania i wykonania”. Opracowanie to dokładnie wyjaśnia kwestie bezpieczeństwa PPOŻ systemów fotowoltaicznych. Można je bezpłatnie pobrać w internecie.