pkf s.a. logotyp classic

Jak przebiega rozbudowa instalacji fotowoltaicznej?

4 marca, 2022

Dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwa muszą patrzeć perspektywicznie. Z pewnego punktu widzenia dzisiejsze inwestycje mogą być niewystarczające w przyszłości. Czy w takim razie powinieneś już teraz zamówić większą instalację fotowoltaiczną, podwyższając tym samym koszt wykonania? Niekoniecznie. To dość ryzykowne, więc lepiej skupić się na zaspokojeniu aktualnych potrzeb firmy. Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest bowiem możliwa w każdej chwili.

Sposób na zwiększenie mocy

Jak w ogóle zwiększyć moc i wydajność posiadanej już instalacji? Czy można dołożyć paneli fotowoltaicznych? Jak najbardziej! To właściwie jedyny sposób, aby uzyskać pożądany efekt. Zamontowanie kilkunastu bądź kilkudziesięciu dodatkowych modułów rozwiąże problem braków energii.

Na pierwszy rzut oka to banalne rozwiązanie. Po bliższym przyjrzeniu się nie jest jednak tak kolorowo. Wśród poważnych przeszkód należy wymienić obciążenie inwertera. Nawet kilka ponadprogramowych paneli może go uszkodzić z powodu przeciążenia. Skąd bierze się ten problem? Z natury technologii. Badania udowadniają, że nieobciążony falownik (czyli inwerter) traci swoją sprawność każdego roku nawet o kilka procent. To niedopuszczalna sytuacja, która generowałaby niepotrzebne koszty. Dlatego inwertery są dobierane w taki sposób, aby obsługiwały najwyższy poziom mocy generowanej przez instalację.

Nietrudno się domyślić, że trzeba zainwestować w nowy falownik. Zanim jednak podejmiesz taką decyzję, zastanów się, czy nie lepiej będzie poszukać innego rozwiązania. Nowe, większe inwertery są drogie, a ponadto wymuszają rezygnację ze starego, ale wciąż sprawnego urządzenia. To po prostu nieopłacalne. Dużo lepiej byłoby skorzystać z mikroinwerterów, które zostały stworzone właśnie z myślą o takich sytuacjach.

Czym wyróżniają się od standardowych falowników? Przede wszystkim konstrukcją i wymiarami. To z kolei niesie za sobą odmienny sposób użytkowania. O ile zwykły inwerter zajmuje jedno dogodne miejsce i obsługuje całą instalację – bądź jej znaczną część – to mikroinwerter musi znaleźć się bezpośrednio przy panelu. Tylko w ten sposób zamieni prąd stały w prąd zmienny. W praktyce oznacza to, że na każdy moduł PV przypada jeden mikrofalownik. Wbrew pozorom nie jest jednak to droga technologia. W przeciwnym wypadku nikt by jej nie stosował.

Zgłoszenie rozbudowy o u operatora

Niestety to niejedyna kwestia, jaką powinien wziąć pod uwagę właściciel farmy słonecznej. Kolejną jest zgłoszenie rozbudowy instalacji fotowoltaicznej u operatora sieci. To wymóg prawny, który dokładniej opisuje art. 20 pkt 2 Ustawy o odnawialnych źródłach energii. W myśl przepisów każdy wytwórca OZE (nazywany również prosumentem) podłączony do sieci OSD musi poinformować operatora o zmianie mocy posiadanej instalacji. Nie trzeba jednak robić tego od razu. Ustawa przewiduje, że prosument zgłosi zmianę w ciągu 14 dni od momentu uruchomienia dodatkowych paneli z mikroinwerterami. Przekroczenie terminu spotka się z karą wynoszącą 1000 zł. Warto więc pamiętać o dopełnieniu obowiązku

Zmiany dotyczące rozbudowy fotowoltaiki w 2022 roku

O ile sprawa związana ze zgłoszeniem zmian w mocy nie pozostawia żadnych wątpliwości, to nowe przepisy mogą już sprawić trochę problemów. Należy bowiem wiedzieć, że od 1 stycznia 2022 roku wszedł w życie tzw. net-billing, a wraz z nim inny system rozliczeń.

Co to właściwie oznacza? Przyjrzyjmy się temu bliżej. Net-billing to – w uproszczeniu – system rozliczeń oparty na zakupie oraz sprzedaży energii. W efekcie wymusza to na użytkownikach OZE śledzenie profilów zużycia i produkcji energii, aby na tej podstawie oszacować koszty związane ze sprzedażą prądu lokalnemu dostawcy. A te zmieniają się z miesiąca na miesiąc, ponieważ fotowoltaika działa inaczej w zależności od pory roku.

Nie dotyczy to jednak wszystkich prosumentów. Ministerstwo Klimatu uwzględnia prawa nabyte. Dlatego dotychczasowi właściciele instalacji fotowoltaicznych oraz ci, którzy do 31 marca 2022 roku złożą wniosek do OSD o przyłączenie do sieci, pozostaną w systemie odpustów. Ten system oznacza, że prosument będzie rozliczany na starych warunkach przez kolejne 15 lat.

Jeśli planujesz montaż kilku lub kilkunastu kolejnych paneli w swoim systemie, to z pewnością zastanawiasz się teraz nad tym, jak wygląda rozbudowa instalacji fotowoltaicznej a nowe przepisy. W końcu już posiadasz moduły, co uprawniałoby cię do skorzystania z odpustów. Jednak panele zamontowane w tym roku będą nowe, a ich dodanie należy zgłosić do operatora. To oczywiście budzi pewne wątpliwości.

Na szczęście Ministerstwo Klimatu przewidziało taką sytuację. Według prawa rozbudowa powstałej przed 1 stycznia 2022 roku instalacji nie wpływa w żaden sposób na status prosumenta, a więc uprawnia go do skorzystania z systemu odpustu niezależnie od ilości dodanej mocy.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł wyjaśnił wszystkie kwestie związane z rozbudową instalacji fotowoltaicznych i związanymi z nią zagadnieniami prawnymi. Możesz bez problemów przystąpić do zwiększenia swoich możliwości w wytwarzaniu zielonej energii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.