pkf s.a. logotyp classic

delaminacja paneli fotowoltaicznych

delamin
1 października, 2021

Chociaż panele fotowoltaiczne mają bardzo niski współczynnik awaryjności, istnieje kilka źródeł potencjalnych problemów, których warto być świadomym. Duże farmy fotowoltaiczne wymagają regularnej konserwacji, gdyż nawet niewielkie uszkodzenia ogniw generują straty dla firm. Opowiemy tu o dość częstej awarii, wymagającej szybkiego wykrycia i reakcji serwisowej.

Czym jest delaminacja folii na ogniwach fotowoltaicznych?

Konstrukcja paneli fotowoltaicznych musi uwzględniać wiele niekorzystnych czynników, jakie mogłyby obniżyć wydajność i prowadzić do awarii. Panele pracują w trudnych warunkach atmosferycznych – muszą być odporne na ulewny deszcz, śnieg, grad, a także znaczną amplitudę temperatur. Niezwykle ważna pozostaje również pełna ochrona przed wilgocią dostającą się do wewnątrz konstrukcji. Producenci musieli zatem poszukać odpowiedniego materiału do pokrycia zewnętrznej warstwy ogniwa – tworzywa, które nie będzie blokowało dopływu promieni słonecznych, lecz jednocześnie zapewni skuteczną barierę dla cząsteczek wody. Takie funkcje spełnia folia EVA, nakładana na panele w formie laminatu. Proces montażu folii ma ogromne znaczenie dla przyszłego funkcjonowania ogniw. Wszelkie niedokładności objawiają się po pewnym czasie jako delaminacja paneli fotowoltaicznych, czyli odchodzenie laminatu od powierzchni krzemowej. Nieuchronnym skutkiem takiego zjawiska będzie drastyczne pogorszenie wydajności wraz z przenikaniem wilgoci do wewnątrz paneli. Jak widzisz, delaminacja folii generuje szereg niekorzystnych konsekwencji, dlatego teraz zastanowimy się nad jej przyczynami i opcjami naprawy.

delaminacja-folii-min

Przyczyny delaminacji ogniw fotowoltaicznych

Delaminacja folii najczęściej następuje jako rezultat błędów produkcyjnych. Trwałość folii EVA nakładanej na ogniwo zależy od optymalnej temperatury zgrzewu, a także siły docisku. Niewłaściwy dobór parametrów do typu folii zwiększa awaryjność paneli fotowoltaicznych, objawiającą się odklejaniem i przebarwieniami. Występują one najczęściej w okolicach busbarów, czyli przewodów umieszczonych na powierzchni ogniwa, odpowiadających za przewodzenie wytworzonego prądu. Pojawiająca się delaminacja folii sprawia, że naprawa paneli fotowoltaicznych okazuje się nieopłacalna. Należy wówczas dokonać wymiany całego modułu. Przyczyny delaminacji tkwią nie tylko w błędach konstrukcyjnych, lecz także w jakości zastosowanego laminatu. Jeśli folia wykorzystana do ochrony ogniw nie zostanie wzbogacona o chemiczne stabilizatory, wcześniej lub później promienie UV spowodują jej degradację w postaci przebarwień i odchodzenia od powierzchni. Czy wiesz już, dlaczego tak istotne jest wybieranie podzespołów najwyższej jakości? Oszczędzanie na komponentach systemu fotowoltaicznego wydaje się atrakcyjne na początku, jednak w dłuższym terminie zwiększa ryzyko awaryjności paneli fotowoltaicznych. Delaminacja paneli fotowoltaicznych daje się łatwo wykryć podczas rutynowych inspekcji, które należy przeprowadzać zgodnie z wytycznymi producentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.